Lipcówka

Lipcówka, egzema letnia, wyprysk letni koni, świąd letni, nadwrażliwość na ukąszenia owadów, mucha


Wielu właścicieli zadaje sobie w okresie letnim pytanie – czy mój koń ma lipcówkę? Sama nazwa wskazuje już na sezonowość tej choroby oraz porę roku, w której objawy są najsilniej wyrażone.


Czym jest lipcówka?
Jest to nadwrażliwość na ukąszenia owadów – najczęściej komarów i meszek. Powoduje ona silny świąd, który występuje sezonowo. Zwierzęta wracają do zdrowia w okresie późnej jesieni i zimy. Choroba ta może rozwijać się u wszystkich ras koni, ale najczęściej cierpią na nią kuce islandzkie i walijskie oraz konie fryzyjskie i shire.
 


Jakie są objawy lipcówki?
Charakterystycznym objawem lipcówki jest świąd, który najczęściej dotyczy szyi i ogona. Przejawia się on ocieraniem i obecnością złamanych włosów, szczególnie w grzywie i ogonie (szczurzy ogon). Zmiany mogą również występować na podbrzuszu. Powstają otarcia, przerzedzenia sierści, grudki, strupy, wysięk, nadżerki, a przy dłużej trwającym procesie może pojawić się zliszejowacenie i zgrubienie skóry. Konie mogą wykazywać niepokój, podrażnienie i utratę masy ciała. Objawy ustępują, jeżeli koń przebywa w środowisku pozbawionym owadów po około 2-4 tygodniach,  ale pojawią się ponownie, jeżeli koń będzie miał kontakt z owadami.


W jakim wieku pojawiają się objawy lipcówki?

Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się u koni w wieku 3-6 lat (mogą nawet wystąpić u 6 miesięcznego źrebięcia), jeżeli mają stały kontakt z owadami. Z każdym sezonem objawy te stają się bardziej nasilone.


Jak wyleczyć lipcówkę?
Jest to choroba alergiczna (alergia na ukąszenia owadów), więc jedynym skutecznym sposobem leczenia jest uniemożliwienie kontaktu z owadami – wtedy objawy nie wystąpią. Stosowane są środki odstraszających owady, zakładanie derek, kapturów ochronnych, trzymanie konia w stajni w sezonie i o porach aktywności komarów , meszek i kuczmanów. Trwają badania nad opracowaniem szczepionki przeciwko tej chorobie, ale obecnie nie jest ona jeszcze dostępna rynku.
Napady ostrego świądu wymagają leczenia farmakologicznego lekami przeciwzapalnymi i przeciwświądowymi. Należy pamiętać również o leczeniu ran. Ponadto stosuje się na skórę kremy łagodzące.


Dlaczego powinno się stosować kremy łagodzące w przypadku lipcówki?
Uszkodzona skóra nie jest w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji ochronnych. Ponadto zwiększa się przez nią utrata wody. Do niedawna uważano, że w chorobach alergicznych skóry podstawowe znaczenie miały zaburzenia związane z układem odpornościowym. Obecnie wiadomo, że równie ważne są zmiany dotyczące budowy i funkcji naskórka oraz filmu skórnego. Z tego powodu stosowanie odpowiednich kremów łagodzących pomaga usprawnić jej funkcjonowanie (m.in. zmniejsza utratę wody), łagodzi objawy oraz przyśpiesza jej regenerację.


Jaką rolę pełnią lipidy w prawidłowym funkcjonowaniu skóry?
Skóra zapewnia koniowi kontakt ze środowiskiem, a jednocześnie pełni funkcje ochronne dla tkanek i narządów wewnętrznych. Jest ona w zasadzie nieprzepuszczalna dla wody, dzięki zewnętrznej warstwie martwych skeratynizowanych komórek. Keratyna jest higroskopijna i pochłania wodę w zależności od wilgotności atmosfery. Nieprzepuszczalność gwarantują fosfolipidy związane z białkami. Kompleks keratynowo-fosfolipidowy pozwala na kontrolowane przenikanie wody przez zrogowaciałą warstwę naskórka w obydwu kierunkach. Funkcjonowanie tego kompleksu jest zaburzone w przebiegu chorób alergicznych skóry, ponieważ warstwa lipidów jest dużo mniejsza, a ponadto nie są one ułożone w sposób prawidłowy. Prowadzi to nie tylko do zwiększonej utraty wody przez skórę, ale również  do jej większej przepuszczalności dla alergenów, a przez to nasilenia objawów choroby.


W jaki sposób CutaSol krem-pianka wspomaga odbudowę funkcji skóry w przebiegu lipcówki?
CutaSol jest oparty na unikalnej technologii – tworzy oddychającą dwuwymiarową powłokę  na powierzchni skóry. Zawiera w swoim składzie odpowiednie dla niej lipidy, które wypełniają ubytki w filmie lipidowym skóry, pomagają w jej odbudowie. Dzięki nim skóra odzyskuje elastyczność i sprężystość, a przede wszystkim zapobiegają utarcie wody oraz przyczyniają się do zmniejszenia przenikania alergenów przez skórę. Ponadto CutaSol zawiera mocznik, który ma działanie przeciwbakteryjne, zwiększa zawartość wody w naskórku, zmiękcza go oraz łagodzi świąd. Pantenol ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, łagodzi i nawilża, zwiększa elastyczność skóry, a przez to wszystko przyśpiesza jej gojenie. Alantoina wspiera odbudowę komórek, koi i nawilża oraz wspomaga gojenie. Gliceryna działa przeciwświądowo, a skwalen przeciwzapalnie, kojąco i łagodząco.